top of page
ZESPÓŁ BADAWCZY

ARCHEOLOGIA ARCHITEKTURY - Marcin Wiewióra, dr hab.

Kierownik projektu, archeolog, kierownik Zakładu Archeologii Architektury, od wielu lat zajmuje się problematyką badań archeologiczno-architektonicznych zespołów sakralnych i obronnych w Polsce i za granicą. Od 2005 r. kieruje badaniami zamków ziemi chełmińskiej m.in. w Papowie Biskupim, Wąbrzeźnie, Grudziądzu, Kowalewie Pomorskim.

ARCHEOLOGIA ARCHITEKTURY - Bogusz Wasik, dr

Interesuje się architekturą, zwłaszcza budownictwem zamkowym. Absolwent ochrony dóbr kultury (specjalizacja konserwatorstwo) i archeologii na UMK w Toruniu.  Bada techniki budowy i przemiany budownictwa zamkowego. Uczestniczył i współprowadził badania archeologiczno-architektoniczne kilku zamków z terenu ziemi chełmińskiej (Papowo Biskupie, Wąbrzeźno, Kowalewo Pomorskie).

ARCHEOZOOLOGIA - Daniel Makowiecki, prof. dr hab.

Kierownik Pracowni Rekonstrukcji Środowiska Przyrodniczego w Instytucie Archeologii UMK. Prowadzi badania dotyczące historii ssaków, ptaków i ryb oraz ich znaczenia w kulturach ludów prahistorycznych i wczesnohistorycznych Polski i Europy. Autor ponad 200 prac naukowych, w tym 3 książek, redaktor kilku opracowań zbiorowych. 

 

BADANIA NIEINWAZYJNE - Krzysztof Misiewicz, prof. dr hab.

Krzysztof Misiewicz od 1974 roku zajmuje się wykorzystaniem metod technicznych w archeologii. W latach 1981-2012 zatrudniony w Pracowni Geofizycznej Laboratorium Bio- i Archeometrii  Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej), a od 2006 w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (od 2015 roku kieruje Zakładem Badań Nieinwazyjnych). Brał udział w badaniach ponad 200 stanowisk archeologicznych w Polsce i za granicą.

BADANIA NIEINWAZYJNE - Wiesław Małkowski

Archeolog specjalizujący się w pracy z danymi skaningu lotniczego LiDAR,wizualizacji 3D,  numerycznego modelu wysokości terenu (NMT)

BADANIA NIEINWAZYJNE - Miron Bogacki, dr

Miron Bogacki - fotograf i archeolog zatrudniony w Instytucie Archeologii UW. Brał udział w wielu polskich i zagranicznych misjach archeologicznych. Pracował m.in w Peru (Huarmey), Libii (Ptolemais), Egipcie (Grobowiec Ramzesa VI), Włoszech (Acrai) i Libanie (Jieh). Jego specjalnością jest przetwarzanie zdjęć w modele 3d oraz budowa i wykorzystanie nisko latający statków powietrznych takich jak latawce, balony i drony do dokumentacji archeologicznej.

BADANIA HISTORYCZNE - Sławomir Jóźwiak, prof. dr hab.

Znawca histori zakonu krzyżackiego, zwłaszcza w aspekcie badań nad historią architektury warownej w Prusach. Od wielu lat śledzi dzieje budownictwa obronnego, zwyczaje i techniki budowlane stosowane w średniowiecznych Prusach analizując źródła historyczne. 

BADANIA HISTORYCZNE - Janusz Trupinda, dr

Muzealnik, historyk, pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w latch 2001–2011 był wicedyrektorem ds. naukowo-konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku, obecnie kurator ds. Oddziałów w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Interesuje się  historią Zakonu Krzyżackiego.

BADANIA GEOGRAFICZNE - Paweł Molewski, dr hab.

Kierownik Pracowni Sedymentologi i Paleoekologii. Jest geomorfologiem i geologiem glacjalnym. Specjalizuje się w zakresie badań geologicznych i paleogeografii okresu czwartorzędu,  badaniami sedymentologii osadów czwartorzędowych, a także GIS-em w geomorfologii i geologii. Od wielu lat współpracuje z archeologami w zakresie badań geoarcheologicznych.

BADANIA GEOGRAFICZNE - Sebastian Tyszkowski, dr

Pracuje w Zakładzie Zasobów Środowiska i Geozagrożeń, w ramach Zespołu Systemów Informacji Geograficznej i Kartografii. Jego zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim geomorfologię, problematykę ruchów masowych osuwisk doliny Dolnej Wisły, oraz teledetekcji procesów geodynamicznych i wykorzystania narzędzi GIS w geomorfologii i archeologii.

OPRACOWANIE MATERIAŁÓW ŹRÓDŁOWYCH - Marek Kołyszko, dr

konserwacja zabytków

Archeolog, specjalista z zakresu konserwacji zabytków archeologicznych i architektonicznych. Uznany w Polsce i na świecie konserwator zabytków ruchomych (monet, przedmiotów metalowych, kamiennych, itp.). Uczestnik wielu ekspedycji archeologicznych w Polsce i za granicą (m.in. Wielka Brytania, Irlandia, Libia).

OPRACOWANIE MATERIAŁÓW ŹRÓDŁOWYCH - Małgorzata Markiewicz, dr

przedmioty szklane

Archeolog specjalizujący się w badaniach przedmiotów wykonanych ze szkła. Autor wielu ekspertyz i analiz m.in. z badań zamków w Papowie Biskupim, Grudziądzu, Wąbrzeźnie.

OPRACOWANIE MATERIAŁÓW ŹRÓDŁOWYCH - Piotr Błędowski

badania ceramologiczne

Archeolog, znawca ceramiki naczyniowej z okresu średniowiecza i czasów nowożytnych. Analizował m.in. naczynia pozyskane podczas badań zamków krzyżackich i biskupich w Grudziądzu i Wąbrzeźnie.

Krzystof Cackowski

doktorant w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu

Absolwent  archeologii na UMK w Toruniu. Swoje zainteresowania skupia na uzbrojeniu średniowiecznym oraz na architekturze obronnej tej epoki. Uczestniczył w badaniach archeologiczno-architektonicznych w: Radzyniu Chełmińskim, Grudziądzu, Wąbrzeźnie, Papowie Biskupim, Kowalewie Pomorskim oraz badaniach cmentarzysk w Małym Czystym, Wielkim Wełczu.

Radosław Cisło

doktorant w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu

Absolwent archeologii na UMK w Toruniu. Swoje zainteresowania wiąże z architekturą gotycką ziemi chełmińskiej. Uczestniczył w badaniach archeologiczno-architektonicznych w: Wąbrzeźnie, Papowie Biskupim, Kowalewie Pomorskim, a także w wykopaliskach przy kościele Świętego Jakuba Apostoła w Toruniu. 

Please reload

bottom of page