METODYKA
Analiza źródeł pisanych (przede wszystkim dokumentowo-aktowych, narracyjnych, rachunkowo-skarbowych korespondencji urzędników krzyżackich). Wykorzystanie retrospekcji i analogii oraz metod filologicznej i genealogicznej. Jedną z podstawowych form realizacji tej części projektu będzie kwerenda archiwalna w archiwach i bibliotekach polskich i zagranicznych. Spośród źródeł pisanych w kręgu zainteresowań będą dokumenty, kopiariusze, instrumenty notarialne, księgi skarbowe, inwentarzowe, czynszowe, wizytacje, kroniki, roczniki, relacje, korespondencja.
BADANIA NIEINWAZYJNE
Wytypowane do tego etapu obiekty (jednak w różnym zakresie) zostaną poddane badaniom nieinwazyjnym (metody elektrooporowe i elektromagnetyczne) oraz fotografia lotnicza i pomiary topograficzne.
Metoda magnetyczna - pozwoli na rozpoznanie stanowisk pod kątem określenia ich zasięgu i lokalizacji zachowanych pozostałości archeologicznych.
Metoda elektrooporowa - powinna dostarczyć danych pozwalających na określenie przypuszczalnej głębokości i warunków zalegania obiektów wywołujących rejestrowane anomalie w rozkładzie parametrów fizycznych gruntu, czyli odpowiedzieć na pytanie jak głęboko i w jakich warstwach.
Pomiary topograficzne - jednocześnie z badaniami geofizycznymi będzie prowadzony pomiar GPS RTK dla przygotowania map wysokościowych i fotogrametrycznej dokumentacji pozostałości archeologicznych i architektonicznych w obrębie badanych stanowisk i 3-wymiarowych modeli mikro reliefu powierzchni. Wektorowe mapy stanowisk obok przedstawienia kontekstu krajobrazowego będą stanowiły podkłady do lokalizacji ewentualnych dalszych działań. Pomiary topograficzne będą realizowane z zastosowaniem systemu GPS RTK.
Skaning laserowy obiektów - opracowanie bazować będzie na wykonaniu pomiarów naziemnym impulsowym skanerem laserowym RIEGL o rozdzielczości kątowej 0,002°.
Fotografia lotnicza - zdjęcia z powietrza wykonane zostaną przy użyciu zaawansowanej lustrzanki Canon 5d z obiektywem 28, 24 lub 35mm, dzięki czemu uzyska się wysokiej jakości i rozdzielczości fotografie.
BADANIA FIZYCZNOGEOGRAFICZNE I TOPOGRAFICZNE
Badania fizycznogeograficzne oparte będą przede wszystkim na pozyskanych danych źródłowych: topograficznych, geologicznych, glebowych, hydrologicznych, historycznych i archeologicznych (geoinformacja historyczna). Dane te będą transformowane do postaci cyfrowej (w przypadku materiałów analogowych), integrowane, wizualizowane i analizowane na platformie GIS (Systemy Informacji Geograficznej). W celu lepszej identyfikacji geoprzestrzennej badanych obiektów planowane jest wykorzystanie m.in. cyfrowych modeli wysokościowych (fotogrametrycznych), obrazów lotniczego skanowania laserowego (LiDAR) oraz zdjęć wykonanych z wielowirnikowca. Badania obejmować będą również analizy geomorfologiczne i geologiczne, w tym badania sedymentologiczne w wybranych, kluczowych dla rozpoznania i rekonstrukcji cech środowiska naturalnego w otoczeniu badanych obiektów. Wyniki badań będą prezentowane m.in. przy pomocy narzędzi komputerowych do generowania i realistycznej wizualizacji ekosystemów wraz z obiektami antropogenicznymi.
BADANIA KARTOGRAFICZNE I GEOMORFOLOGICZNE
Przeprowadzona zostanie kwerenda materiałów kartograficznych i ich georektyfikacji w środowisku oprogramowania GIS. Na dalszych etapach materiały poddane zostaną digitalizacji i zostaną zebrane w geoinformacyjne bazy danych. Przewiduję się przeprowadzenie analiz w dla obszarów w promieniu co najmniej 5 km od stanowisk badawczych w celu umiejscowienia lokalnych zmian w otoczeniu zamków na szerszym tle geograficznym. W analizie wykorzystane zostaną mapy topograficzne w różnych skalach i okresach powstawania m.in. Schrötter-Engelhart, Karte von Ost-Preussen nebst Preussisch Litthauen und West-Preussen nebst dem Netzdistrict, 1:50 000 – obrazujący okres końca XVIII wieku, mapy z serii Messtischblatt w skali 1:25 000 – obrazujące stan z końca XIX wieku, mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego w skali 1:25 000 – obrazujące stan lat 30. i 40. XX wieku oraz współczesne mapy topograficzne.
BADANIA ARECHEOLOGICZNO-ARCHITEKTONICZNE
Prace wykopaliskowe (sondażowe i szerokopłaszyznowe) i architektoniczne zamków odbędą się w zakresie wyznaczonym w programie badawczym oraz na podstawie analizy wyników badań nieinwazyjnych. Zastosowane będą metody i metodologia zaadoptowana i stosowana w badaniach archeologiczno-architektonicznych (badania wykopaliskowe, - wykopy szerokoprzestrzenne i sondażowe), odwierty geologiczne, oraz badania architektoniczne polegające na analizie struktury obiektu, technik budowy, etapów budowy.